Kapsulas endoskopija

Kapsulas endoskopija ir izmeklēšanas metode pārsvarā tievās zarnas izmeklēšanai, bet iespējams iegūt visa gremošanas trakta kopainu. Kapsula ir zāļu kapsulas lielumā. Pacientam tā ir jānorij līdzīgi kā jebkura zāļu kapsula. Kapsula veidota no cilvēkam bioloģiski draudzīga materiāla. Līdz ar to var palikt cilvēka ķermenī bez komplikācijām vairākas dienas. Tā tiek izvadīta dabiskā ceļā. Vienlaicīgi pacienta ķermenim tiek piestiprināti sensori, bet jostas vietai attēlu ieraksta iekārta, ko pēc 8 stundām pacients atgriezīs ārstam, attēlu nolasīšanai. Pacients izmeklējumu laikā var brīvi pārvietoties un veikt savas ikdienas profesionālās un sadzīviskās darbības. Jāizvairās tikai no lielām aktivitātēm. Kapsula gremošanas traktā atrodas līdz 8 stundām, un ar tās palīdzību var nofotografēt 2 attēlus sekundē. 8 stundās var iegūt 68 000 attēlus, kas fiksē pacienta barības vadu, kuņģi, resnās zarnas sākuma daļu, bet galvenais - tievās zarnas to visā ap 6 m garumā. Izmeklēšanas beigu posmā pacients dodas atpakaļ pie ārsta, lai atgrieztu uztveršanas iekārtu un noņemtu sensorus. Gremošanas trakta izmeklējumu attēli tiks pārsūtīti uz datora ārsta izvērtēšanai.

SAGATAVOŠANĀS

Pacients pirms procedūras nedrīkst ne ēst, ne dzert 10 – 12 stundas, lai pilnībā būtu redzamas gremošanas trakta sieniņas.

Pacientam jāinformē ārsts, kas veiks izmeklēšanu:

ja pastāvīgi ikdienā lieto medikamentus,

ja veikta kāda vēdera dobuma operācija, implantēti kardiostimulatori vai cita elektromedicīniska iekārta,

ja ir rīšanas problēmas,

ja bijusi gremošanas trakta nosprostošanās epizodes.

Kā notiek procedūra?

Uz procedūru pacients ierodas precīzi nozīmētajā laikā.

Uz pacienta vēdera ar speciālas līpošas joslas (adhezīvas) palīdzību tiek piestiprināti uztveršanas sensori.

Pacients norij kapsulu, uzdzerot nelielu ūdens daudzumu.

Pacients, ārstam izvērtējot katru konkrēto gadījumu, atgriežas savās ikdienas aktivitātēs, bet izvairās no pārmērīgām fiziskām slodzēm.

Pacients visas izmeklēšanas laikā pārliecinās, ka priekšlaicīgi netiek atvienota uztveršanas sistēma.

Kapsulas endoskopija

SAGATAVOŠANĀS

Pacientam jāinformē ārsts, kas veiks izmeklēšanu:

ja pastāvīgi ikdienā lieto medikamentus,

ja ir rīšanas problēmas,

ja bijusi gremošanas trakta nosprostošanās epizodes.

Kā notiek procedūra?

Uz procedūru pacients ierodas precīzi nozīmētajā laikā.

Pacients norij kapsulu, uzdzerot nelielu ūdens daudzumu.