Gada balvu medicīnā saņem vecmāte Vija Kalniņa

12. februārī „Gada balvas medicīnā 2015” pasniegšanas ceremonijā „Gada vecmātes” titulu balstoties uz sabiedrības balsojumu ieguva Jūrmalas slimnīcas dzemdību nodaļas vecmāte Vija Kalniņa.

Vecmāte Vija Kalniņa Jūrmalā un citviet Latvijā ir plaši pazīstama, jo pieņem bērnus jau divās paaudzēs. Pirmajam bērniņam, kuram viņa palīdzēja dzimt, šobrīd jau ir 36 gadi. Nereti topošie vecāki izvēlas sagaidīt savu bērniņu pie vecmātes Vijas, jo viņa pieņēma dzemdības arī viņu mammām. “Tas ir īpašs un satraucošs mirklis, kad pirmā pieskaros bērniņam, vieglas tirpas pārskrien pār muguru un galvā tikai viena doma – lai bērniņš būtu vesels!”

“Vispatīkamākais brīdis manā dzīvē, kad pienāk māmiņa, kas dzemdējusi pie manis un stāsta, kā iet viņas bērniņam. Tas ir augstākais novērtējums par darbu – saikne un uzticība, kas turpinās gadiem.” Jūrmalas slimnīcā sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību diennakts režīmā, tajā skaitā arī dzemdību palīdzību. Nodaļā ierodas dažādas sievietes, reizēm dzemdētāja ir sagatavojusi dzemdību plānu, kam vēlas sekot un ir informēta par visu, bet biežāk sievietes ierodas nodaļā ar pārliecību, ka viņai šeit palīdzēs. Tiek sniegta pārliecība, ka vecmāte ir tuvumā, lai palīdzētu ne tikai medicīniski, bet arī ar padomu un atbalstu. “Mani raksturo pozitīva attieksme un humors. Ar humora palīdzību cenšos nomierināt dzemdētāju un veidoju to neatkārtojamo un pozitīvo enerģiju dzemdību laikā. Vecmātes nav scenāristi, bet režisori gan!”

Vija Kalniņa no 1980. gada strādā Bulduru slimnīcā (tagadējā Jūrmalas slimnīcā). Vecmāte Vija ne tikai pieņem dzemdības, bet iepriekš bija arī nodaļas vecākā vecmāte. Kopā ar nodaļas vadītāju ārstu Artūru Henkeli iekārtoja dzemdību nodaļas telpas 1988. gadā, kad tika uzbūvēts slimnīcas B korpuss. Dzemdību nodaļa līdz 1988. gadam atradās Bulduru dzelzceļa stacijas tuvumā koka mājā Jasmīnu ielā. Dzīves līkloči Viju Kalniņu pirms sešpadsmit gadiem aizveda līdz otrai profesijai un šobrīd viņa ir sastopama ne tikai Jūrmalas slimnīcas dzemdību nodaļā, bet arī datortomogrāfijas kabinetā, kur veic izmeklējumus kā radiologa asistente.

Kā atklāj Jūrmalas slimnīcas Valdes priekšsēdētājs Egons Liepiņš: “Dzemdību nodaļa ir pazīstama visā Latvijā un man regulāri jautā, kura vecmāte ir vislabākā, lai slēgtu individuālo līgumu. Man līdz šim nebija ko atbildēt, jo mums visas vecmātes ir lieliskas un grūti izdalīt kādu īpaši. Bet tagad man būs iespēja teikt, ka šogad vislabākā pēc sabiedrības balsojuma ir Vija Kalniņa.” Jūrmalas slimnīcas dzemdību nodaļa ir trešā pieprasītākā dzemdību iestāde Latvijā. 2015. gadā dzima 1524 bērniņi, un redzams, ka dzimstības rādītāji sasniedz pirmskrīzes gadus, kad bija ievērojams dzemdību skaita pieaugums.

Noslēdzoties “Gada balva medicīnā” sabiedrības balsojumam par gada labākajiem mediķiem, kopumā saņemtas vairāk nekā 5000 balsis, kas iesniegtas par 1500 veselības aprūpes speciālistiem. Šogad kopumā pasniegtas 12 balvas, katrs no nomināciju uzvarētājiem saņēma mākslinieka Armanda Jēkabsona izstrādātu statueti – Dzīvības asnu, kurš simbolizē visvērtīgāko un dārgāko, kas pieder ikvienam no mums, – dzīvību un veselību. „Gada balvas medicīnā 2015” pasniegšanas pasākumu organizē Latvijas Ārstu biedrība sadarbībā ar Latvijas Māsu asociāciju.