Grozījumi pacientu tiesību likumā nosaka plašākas pacientu tiesības un pienākumus

12.07.2024., stājoties spēkā grozījumiem Pacientu tiesību likumā, noteiktas plašākas pacienta tiesības būt informētam par savu ārstēšanas procesu un iesaistīties tajā. Noteikti arī jauni pacienta pienākumi, piemēram, nodrošināt sev tulku.

Daži punkti īsumā :

• Pacientiem, kuri neprot valsts valodu un runā tādā valodā, ko ārstniecības persona nesaprot, jānodrošina sev tulkošanas pakalpojums, izņemot gadījumus, kad tas nav iespējams objektīvu iemeslu dēļ.
  • Likumā nostiprinātas pacienta tiesības noteikt personu, kurai nav tiesību saņemt informāciju par pacientu vai pieņemt ar pacienta ārstniecību saistītus lēmumus viņa vietā.
  • Personām, par kurām Fizisko personu reģistrā ir iekļautas ziņas par partnerību ar pacientu, ir tiesības saņemt informāciju par pacientu un pieņemt lēmumu par ārstniecību.
  • Veselības aprūpes pakalpojuma sniedzējam ir pienākums pirms plānveida veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas informēt pacientu par paredzamajām izmaksām un apmaksas kārtību.
  • Turpmāk arī ārstniecības laikā (nevis tikai tās beigās) jānodrošina iespēja saņemt informāciju par pacientam sniegtajiem ārstniecības pakalpojumiem un izmeklējumu rezultātiem, kā arī citu informāciju.
  • Lai veicinātu pacientu atbildību, grozījumos ietverts arī pacienta vai likumiskā pārstāvja pienākums laikus atteikt iepriekš pieteikto vai apstiprināto vizīti.
  • Pacienta pienākums ir cienīt citu pacientu tiesības un ar cieņu izturēties pret ārstniecības personām un citiem ārstniecības iestādes darbiniekiem.

Aktuālā Pacientu tiesību likuma readakcija šeit: https://likumi.lv/ta/id/203008-pacientu-tiesibu-likums