Par jaundzimušā aprūpi pēc dzemdībām stāsta neonatologs Dina Krūze

Kad ginekologs saka māmiņai: “Tūlīt piedzims bērniņš, un viss beigsies,” mums, neonatologiem, gribas teikt: “Tagad tikai viss sāksies!”, jo pēc mazuļa ierašanās pasaulē sākas neonatologu un bērnu māsu darbs, stāsta Jūrmalas slimnīcas dzemdību nodaļas neonatoloģe-ordinatore Dina Krūze.

Pirmās stundas pēc piedzimšanas

Jūrmalas slimnīcas dzemdību nodaļā, tāpat kā citviet pasaulē, bērniņu uzreiz pēc piedzimšanas uzliek mammai uz vēdera, lai mazulis 30, 40 minūtes būtu āda–āda kontaktā ar savu mammu. Šis ir ļoti svarīgs brīdis – mazulis pirmo reizi sajūt mammas siltumu, viņas sirdspukstus un smaržu, kas rada drošības sajūtu un palīdz iepazīt pasauli.
Arī pirmās palīdzības pasākumus var uzsākt, jaundzimušajam esot mammai uz vēdera, ja gadījumā bērniņš neelpo, kā vajag, vai ir aizrijies ar augļūdeņiem. Turpat dzemdību zālē atrodas apsildāmais galdiņš un reanimācijas galds ar visu vajadzīgo aparatūru pirmās palīdzības sniegšanai, ja tas ir nepieciešams. Mazuļa stabilizēšana notiek mammas acu priekšā. Tieši tāpēc dzemdībās vienmēr klātesošs ir neonatologs.
Pēc atrašanās uz mammas vēdera, tālāk iesaistās bērnu māsiņas, kas jaundzimušo nosver un nomēra. Pēc tam mazuli vēlreiz rūpīgi apskata neonatologs, pārbaudot sirdsdarbību, elpošanu un novērtējot katru ķermeņa daļu. Māsiņas bērnu aprūpē, iesaistot vecākus vai citu dzemdību zālē klātesošo ģimenes pārstāvi.
Ja bērniņš nāk pasaulē ar ķeizargriezienu operāciju zālē, viņš vispirms nonāk nodaļas palātā, kur viņu sagaida tētis vai cits tuvinieks. Mamma tiek atvesta pēc 15–20 minūtēm, un tad arī viņa var piedzīvot šo pirmo brīnumaino kontaktu, ļaujot mazulim iepazīt viņas siltumu un tuvību.
Jūrmalas slimnīcā ir jaundzimušo intensīvās terapijas palāta, kurā pieejama aparatūra mākslīgajai plaušu ventilācijai, skābekļa padevei, fototerapijai, kā arī ir plašas analīžu veikšanas iespējas. Gadījumos, kad nepieciešama nopietnāka ārstēšana vai diagnozes precizēšana, mazulis tiek pārvests uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu Neonatoloģijas centru, lai saņemtu vislabāko iespējamo palīdzību.

Aprūpe dzemdību nodaļā – kopā ar mazuli no pirmās dienas

Mēs ticam tam, ka bērniņam vislabāk ir kopā ar saviem vecākiem, tāpēc mazulis pēc piedzimšanas ir kopā ar mammu palātā. Nodaļas bērnu māsiņas palīdz, iedrošina un iemāca visu nepieciešamo, lai māte justos droši un pārliecināti savā jaunajā lomā.
Dzemdību nodaļā diennakts režīmā strādā divas bērnu māsiņas – dežūrmāsa un dienas māsiņa. Viņas palīdz aprūpē, pamāca, kā nomazgāt mazuli, pareizi nomainīt autiņbiksītes, kā bērnu paņemt, turēt, nolikt, nēsāt un pozicionēt. Katrā mūsu slimnīcas palātā ir telefons, pa kuru var sazvanīt bērnu māsiņas, kas vienmēr nāk palīgā.
Neonatologs un bērnu ārsts katru rītu dodas vizītē, uzklausa vecāku jautājumus par bērna uzvedību un pielāgošanos jaunajai videi. Vakarā palātas apmeklē bērnu māsiņas, lai izrunātu dienas gaitā radušos jautājumus. Dzemdību nodaļā visu diennakti dežurē arī ārsti – neonatologs vai pediatrs.

Zīdīšana – mēs palīdzēsim, ja būs grūtības

Viens no mūsu galvenajiem uzdevumiem ir veiksmīgas zīdīšanas uzsākšana. Zīdīšana dažkārt var šķist izaicinoša, un tas ir pilnīgi normāli! Mēs ierādām gan zīdīšanas tehniku un pozas, gan laktācijas uzsākšanas paņēmienus. Daudzas māmiņas sākumā ir satraukušās, ka krūtīs nav piena un nezina, kā to veicināt. Bērnu māsiņas iejūtīgi un pacietīgi strādā ar māmiņām, dažkārt tam ir vajadzīgs laiks, bet ar atbalstu un pacietību gandrīz visām māmiņām izdodas veiksmīgi uzsākt zīdīšanu. Visas dzemdību nodaļas māsiņas un ārsti ir apmācīti zīdīšanas konsultanti.
Nodaļā ļoti reti izmantojam mākslīgo maisījumu jaundzimušo barošanai – to lieto tikai gadījumos, kad tas ir medicīniski nepieciešams vai ja māte nevēlas zīdīt. Mēs respektējam vecāku izvēli, jo galvenais ir, lai mazulis būtu paēdis un vesels, un mamma justos mierīga!

Izrakstīšanās un turpmākā aprūpe

Trešajā dzīves dienā, ar vecāku atļauju, zīdaini vakcinē pret tuberkulozi. Tajā pašā dienā tiek paņemtas asins analīzes no mazuļa pēdiņas, kuras tiek nosūtītas uz Ģenētikas centru Rīgā. Analīzes palīdz laikus atklāt retas iedzimtas saslimšanas. Ja visi rādītāji ir normas robežās, vecākiem atbilde netiek sniegta, bet, ja tiek konstatētas novirzes, tad ar vecākiem sazinās.
Izrakstīšanās no slimnīcas parasti notiek trešajā vai ceturtajā dienā. Pirms došanās mājās izrunājam turpmāko divu līdz trīs nedēļu aprūpes jautājumus – nabas kopšanu, ādas kopšanu, vannas un pastaigas.

Jūrmalas dzemdību nodaļas komanda sniedz atbalstu māmiņām šajā brīnišķīgajā dzīves posmā un nodrošina mierpilnu un drošu vidi, kurā vecāki var izbaudīt pirmos mirkļus ar savu mazuli bez steigas un raizēm.

Dzemdību nodaļas kontaktinformācija: tālr. 67512957 vai