Kuņģa balons kā novājēšanas metode

Mūsdienās ir dažādas svara samazināšanas metodes, turklāt nekaitinot sevi ar neskaitāmām diētām. Viena no tādām ir tā dēvētā silikona balona ievietošana kuņģī. Fizioloģisko šķīdumu saturošs balons aizpilda kuņģi, tādējādi panākama sāta sajūta un līdz ar to var izvairīties no pārēšanās vai lieku kaloriju uzņemšanas.

Rada sāta sajūtu

Jūrmalas slimnīcas interniste, gastrointestinālās endoskopijas speciāliste Lilija Morozova stāsta, ka balons, kas pildīts ar fizioloģisko šķīdumu, aizņem pietiekamu daļu kuņģa, kas tad arī rada sāta sajūtu. Taču ēst var tāpat, jo ēdiens, ko apēd, normāli tiek garām balonam. Taču balona īpašniekam vairs negribas tik daudz ēst, un kombinācijā ar sabalansētu diētu, fizisko aktivitāšu kompleksu programmu un pareizu uzvedības algoritmu tas arī dod iespēju ievērojami samazināt svaru.

Balona ievietošana kuņģī ir svara korekcijas neķirurģiska metode, turklāt droša, uzticama, efektīva un netraumatiska.

Tām personām, kurām nav vairāk kā 10 kilogrami liekā svara, šādu metodi nepielieto, jo ir arī citi paņēmieni svara normalizēšanai, piemēram, pareizs un racionāls uzturs, nodarbošanās ar sportu, dažādi masāžu veidi un aparātprocedūras, kā arī psihoterapija. Balons drīzāk paredzēts tiem pacientiem, kuriem ķermeņa masas indekss ir no 30 līdz 40 (to aprēķina pēc formulas: svars (kg) /auguma garums (m)2) un to samazināt tikai ar uztura un fizisko aktivitāšu palīdzību ir grūti un bieži vien pat neiespējami.

Visi balona komponenti sastāv no medicīniskā silikona – materiāla, kurš ir inerts pret organisma audiem un noturīgs agresīvajā kuņģa vidē. Kad balons tiek piepildīts ar speciālu šķīdumu, tas kuņģī pārvēršas par plānsienu elastīgu bumbu.

Viss notiek endoskopijas laikā

Pirms kuņģa balona ievietošanas nepieciešama organisma vispārēja diagnostika, lai izslēgtu citas saslimšanas un sagatavotos procedūrai. Pacientam tiek ieteikts veikt pilnu asins ainu, kardiogrammu, plaušu rentgenu, vēdera dobuma ultrasonogrāfiju un gastroskopiju. Tāpat ir nepieciešama konsultācija ar speciālistu, kurš pastāstīs par šīs manipulācijas gaidāmajiem rezultātiem un labumiem.

Procedūras dienā pacientam jāierodas stacionārā tukšā dūšā, savukārt iepriekšējā jālieto ierobežots pārtikas daudzums, toties daudz jādzer ūdens.

Pati procedūra ir vienkārša – tai nav vajadzīga operācija, un pacients saņem tikai nomierinošus medikamentus anesteziologa klātbūtnē, kas ir viegla intravenoza anestēzija. Procedūra noris kā fibrogastroskopija (tautā saukta par kobru), kuras laikā caur barības vadu kuņģī ievieto balonu un piepilda to ar sterilu fizioloģisko šķīdumu. Viss process ilgst 20-30 minūtes.

Uzreiz pēc procedūras pacientam nav atļauts ne ēst, ne dzert. Pēc procedūras pacients var doties mājās, bet viņam tomēr tiek ieteikts uz diennakti palikt slimnīcā, lai būtu ārstu uzraudzībā, jo var parādīties slikta dūša un vemšana.

Pārnākot mājās, pacientam jāievēro viņam līdzi iedotās rekomendācijas, proti, ko un kā sākumā lietot uzturā. Pirmajās dienās viņam jādzer tikai ūdens, pēc tam jālieto proteīniem bagāti dzērieni, vēlāk var pievienot sulas, kas nesatur koncentrātus. Pēc tam kādu laiku ir tā sauktā mīkstā diēta (var ēst biezeņu putru vai mīkstas konsistences ēdienu), savukārt, sākot ar trešo nedēļu, ieteicams olbaltumvielām bagāts ēdiens. Paralēli jālieto omeprazols, kas samazina kuņģī saražotās skābes daudzumu.

Šī ir īstermiņa svara korekcijas metode – balons kuņģī nevar atrasties ilgāk par gadu, jo sālsskābe, ko satur kuņģa sula, pakāpeniski noārda balona sienas.

Kuņģa balonu izņem tieši tāpat fibrogastroskopijas laikā, tikai apgrieztā secībā – intravenozajā anestēzijā un fibrogastroskopa kontrolē tiek likvidēts fizioloģiskais šķīdums, ar speciāla instrumenta palīdzību caur muti tiek izņemts balona silikona apvalks. Ja ir vēlme un vajadzība, pēc pāris mēnešiem var ievietot jaunu balonu.

Jāņem vērā: ja pēc ievērojamas novājēšanas ir parādījusies tā saucamā liekā āda (visbiežāk uz vēdera un augšdelmiem), tad Jūrmalas slimnīcā veic arī plastikas operācijas, kas veiksmīgi palīdz atgūt ķermeņa estētisko izskatu.

Kontrindikācijas

Balonu kuņģī nebūtu ieteicams likt situācijās, ja ir kuņģa un divpadsmit pirkstu zarnas saslimšanas, teiksim, čūlas, asiņošanas, tāpat arī pēc kuņģa un divpadsmit pirkstu zarnu operācijām. To nevajadzētu darīt arī tad, ja tiek lietoti antikoagulanti, kā arī situācijās, ja pacietam ir slimības, kas veicina kuņģa zarnu trakta asiņošanu, piemēram, aknu ciroze. Kontrindikācija ir grūtniecība, psihiskās saslimšanas, atkarība no alkohola un narkotikām.

Prieks par katru zaudēto kilogramu

Metode ļauj ne tikai atbrīvoties no liekā svara, bet, ievērojot veselīga dzīvesveida ieteikumus, novērst aptaukošanās risku arī turpmāk,.

Ārstēšanās laikā cilvēks zaudē vismaz 20-35% no sākotnējā svara. Pacienti ir priecīgi pēc balona ievietošanas, jo katrs zaudētais kilograms liek justies laimīgākam – dzīves kvalitāte uzlabojas, ceļas pašapziņa, un apkārtējo cilvēku pozitīvais novērtējums sniedz gandarījumu. Vislielākā motivācija parasti ir, zaudējot pirmos piecus kilogramus, kad, veroties spogulī, cilvēks novērtē sava izskata uzlabošanos un saņem komplimentus no apkārtējiem.

Pateicoties balonam, cilvēks pierod pie citiem ēšanas paradumiem – viņam pietiek ar nelielām porcijām, un ātri rodas sāta sajūta. Taču galvenais ir atcerēties – kamēr balons atrodas kuņģī, cilvēkam jāizveidojas jauniem un pareiziem ēšanas paradumiem. Un tikpat kā būtiskākais – nepārēsties. Un šie ēšanas paradumi viņam jāsaglabā. Tāpat viņam jāpiekopj fiziskās aktivitātes, kas noteikti jāturpina arī pēc balona izņemšanas. Ja to visu ievēros, viņš svarā nepieņemsies.

Vairāk par pakalpojumu šeit

Vairāk informācijas un pieteikšanās pa tālruni 26530660 (tikai darba laikā)

Ilona Noriete